Yönetim Kurulu Başkanı

İsmail KORKMAZ

Uzun yıllardır KOBİ gönüllüsü olarak faaliyet yürüten Korkmaz 1961 yılında Kuzey Bulgaristan’ın Deliorman bölgesinde bulunan Eskicuma (Targovişte) kentinin Omurtak (Osmanpazarı) kasabasında dünyaya geldi.

Dört çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak 1970 yılında 9 yaşında iken Türkiye’ye göç etti.

Yaşam mücadelesine erken yaşlarda başlayan ve hem okuyup hem çalışan Korkmaz ticaret ve işletme eğitimi aldı.

Vatani görevini yerine getirinceye kadar bir çok meslekte kendini sınayan İsmail Korkmaz 1984 yılında Bursa Hakimiyet Gazetesi'ne düzeltmen olarak girince meslek yaşamında en uzun dönemi yaşayacağı ve bir daha kopamadığı basın ve medya sektörü ile tanıştı. 

Kısa bir süre sonra servis şefi olarak devam eden mesleki yolculuğunun ikinci adımını ise sayfa sekreterliği ile attı.

Bursa Hakimiyet Gazetesi’nde sırasıyla görsel yönetmenlik ve yazı işleri müdürlüğü de yapan Korkmaz 1992 yılı sonunda gazeteden ayrıldı.

Bir süre basından ayrı kalarak ticari faaliyetlerde bulunan Korkmaz SÜTAŞ’ın Ege Bölge yapılanmasında da görev almasının ardından 1994 yılında o zamanki adı Doğru Hakimiyet olan Bursa Haber Gazetesi'nde yazı işleri müdür yardımcısı olarak basına geri döndü. 

Daha sonra gazetenin yazı işleri müdürlüğünü üstlenen İsmail Korkmaz'ın Haber Gazetesi’ndeki yılları mesleğine işletmeciliği de katınca genel koordinatörlük ve genel müdürlük ile sürdü.

İsmail Korkmaz, Bursa basınının medyalaştığı ikibinli yıllar boyunca yönetimindeki gazeteye Radyo Vizyon, Gazete Avrupa, Hayat Gazetesi ile sayıları 10’u bulan haftalık ve aylık yayımlanan sektör dergilerini de ilave ederek Bursa’da üçüncü bir ‘medya grubu’nun oluşumuna liderlik etti.

Halen yayın yaşamını sürdüren adı geçen gazete ve dergiler ile radyonun oluşturduğu medya grubundaki görevini 2006 yılı ortalarında sonlandıran İsmail Korkmaz yaşamının bu yoğun temposu içerisinde gazetecilerin oluşturduğu mesleki örgütlenmeler ile çeşitli STK’larda da aktif olarak yer aldı.

Bursa’da Çağdaş Gazeteciler Derneği Güney Marmara Şubesi’nin kuruluşunda yer alan Korkmaz Bursalı gazetecileri konut sahibi yapan Basın Sitesi Konut Yapı Kooperatifi’nin kurucu ortaklığını ve yöneticiliğini de yaptı.

Bir dönem Bursa Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyeliği de yapan Korkmaz sürekli sarı basın kartı sahibidir.

İsmail Korkmaz, halen HABERTÜRK Gazetesi Balkan ülkeleri temsilcisidir.

Çağdaş Gazeteciler Derneği, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ), Bursa Gazeteciler Cemiyeti, Bursa Gazeteciler Sosyal Hizmetler ve Emeklilik Vakfı, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (ASGD), Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile Bursaspor, Balkan Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (Bal-Göç), Osmanpazarı - Eskicuma Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Tunaboylular - Deliormanlılar Sosyal ve Kültürel Yardımlaşma Derneği, SİVİLAY, Bursa Platformu ile Türkiye Orta Ölçekli Sanayiciler ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV ) Bursa Destekleme Derneği, Bursa Kent Konseyi ve Bursa Sürdürülebilir Kalkınma Çalışma Grubu üyesidir.

İsmail Korkmaz TOSYÖV Bursa Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra TOSYÖV Mütevelli Heyet Üyeliği de yapmaktadır.

Sahibi bulunduğu danışmanlık şirketi ile KOBİ’lere ve girişimcilere yatırım, yönetim, proje ve iletişim danışmanlığı yapan İsmail Korkmaz, başta Bulgaristan olmak üzere Balkan ülkelerinde iş yapan firmaların çözüm ortağı olarak faaliyet yürütmektedir.