TOSYÖV VE KOBİ'LER İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ
Güncel / ETKİNLİK / TOSYÖV VE KOBİ'LER İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ
Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) 22 ildeki dernek başkanları, bölge temsilcileri ve bazı mütevelli heyet üyelerinin katılımı ile İstanbul Gorrion Hotel’de gerçekleştirdiği toplantıda KOBİ’lerin ülke genelindeki sorunları ile yapılması gerekenleri ele aldı. TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Kuleyin’in liderliğinde gerçekleşen etkinlikte ülkenin dört bir yanından gelen KOBİ temsilcileri yaşadıkları sıkıntıları dillendirdi, çözüm önerileri sundu. 
Toplantıya Vakıf Yönetim Kurulu Üyeleri Osman Deveci (Başkan Yardımcısı), Mehmet Akif

Temelli (Genel Sekreter), Osman Samsunlu, Yusuf Akça, Nasuh Ekinci, Vakıf Denetim Kurulu Üyeleri ve geçmiş dönem başkanları Yalçın Sönmez, Hilmi Develi, Rahmi Aktepe, Destekleme Dernek Başkanları İsmail Korkmaz (Bursa), Süleyman Karadağ (İstanbul), Bahri Küpeli (Safranbolu), Seçil Tok (Denizli), İhsan Beşer (Afyon), Tahsin Rende (Hatay), Osman Avşar (Malatya), Yavuz Beller (Mersin) , Mütevelli Heyet Üyeleri Habil Duran (Bursa), Şevki Bakırcı (Ankara), Ali Gür (Burdur), Hasan Hüseyin İçoğlu (Burdur) ile Gül Çiçek Zengin Bintaş (Bursa Başkan Yardımcısı), Gülay Oral (Denizli Yönetim Kurulu Üyesi) Birsen Koca (Kayseri Ticaret Odası temsilcisi) katıldılar.

Kadın girişimci, yönetici ve iş insanlarını eğitmenin geleceğin KOBİ’lerinin daha kaliteli olmasını sağlayacağı vurgulanan gecede TOSYÖV Vakfı’nın yeniden yapılandırılması ve destekleme dernekleri ile koordineli bir çalışma ve güçbirliği isteği öne çıktı. İşbirliği ve güç birliği temennilerinin yanı sıra STK’lar nezdinde rol model olma misyonunun sürdürülmesi istenen toplantıda ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü hal ile FETÖ soruşturmalarının işletmeler üzerindeki etkileri de ele alındı. Türkiye’nin sanayileşme hamlesinin sürdürülmesi gerekliliğinin elzem olduğu vurgulanan toplantıda KOBİ’lerin hızla yabancı sermayenin kontrolüne geçtiğine dikkat çekildi. İşletmelerin finans kaynaklarına ulaşma, yüksek işçilik, vergi oranları, enerji ve transporttaki sorunlarının aşılması gerektiği belirtilen toplantıda KOBİ’lerin bu durum ve düşük karlılık nedeniyle yatırımlarını yurt dışına kaydırmaya başladıkları belirtildi.