SGK ve Vergi Affı Borç Yapılandırması
Güncel / ETKİNLİK / SGK ve Vergi Affı Borç Yapılandırması
Türkiye Orta Ölçekli Sanayici ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV) Bursa Destekleme Derneği, ‘6736 Sayılı Yeniden Yapılandırma Kanunu’nun Şirketlere Getirdiği Faydalar’ hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.

TOSYÖV Bursa Destekleme Derneği, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı işbirliği ile düzenlenen bilgilendirme toplantısı BTSO Çok Amaçlı Seminer Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinlikte Bursa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nden Osmangazi Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Adem Bedir, Sosyal Güvenlik Denetmenleri Servis Sorumlusu Erden Çakar, Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan Mükellef Hakları ve İletişim Müdür Vekili Halil Şenver, Gelir ve Kurumlar Vergisi Müdürlüğü’nden Gelir Uzmanı Necibe Cincioğlu, TOSYÖV Bursa Derneği’nden YMM Ali Petek ve SMMM Kasım Çapraz farklı konu ve açıklamalarıyla katılımcıları bilgilendirirken SMMM Tuncay Kiraz ‘da ETKİNLİĞİN moderatörlüğünü üstlendi.
 

A.Bedir : “KURUMLAR, BORCU YOKTUR YAZISI ALABİLECEK”

Affın Ekim ayının sonunda biteceğini belirten Merkez Müdürü Bedir, "6736 Sayılı Yapılandırma Kanunu ile birçok kurumun alacakları olan borçları yapılandırıyoruz. Özellikle Bağ-Kur ve işletmelerimize ait idare para cezaları, icraya teşkil etmiş borçlar, GSS primleri, emekli sandığı kesenekleri, 2925'e ait primler gibi birçok konuya kolaylıklar getiriyoruz. Özellikle bu borçların ödenmesinde işverenlere ait birçok yenilik var.Borçlarını yapılandıranlardan herhangi bir teminat istenmeyecek, mevcut hacizler kaldırılacak ve hatta borcu yoktur yazısı alabilecekler. İşverenler, il müdürlüğüne müracaat edebilirler ya da dosyasının bulunduğu merkezlere müracaat ederek bu yapılandırmalardan istifade edebilirler şeklinde konuştu.

H.Şenver: "SON YILLARIN EN KAPSAMLI AFFI"

Böyle bir affın bir daha çıkamayabileceğini vurgulayan Vergi Dairesi Müdür Vekili Şenver,  ‘19 Ağustos'ta yürürlüğe giren fazla alacakların yapılandırılması ile ilgili kanun 6736 sayılı Kanun'dur. Bu kanun 4 temel öğeye dayanmaktadır. Bunlar, bazı alacakların yapılandırılması, işletme kayıplarının düzeltilmesi, bazı varlıkların yeni ekonomiye kazandırılması ve incelemelerde güvence açısından matrah artırımıdır. Bu kanun iş adamlarımız, mükelleflerimiz ve vatandaşlarımız için bir fırsattır. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Çünkü bu fırsatı bir daha bulamayabiliriz diye konuştu.

N.Cincioğlu da konuşmasında katılımcıların en çok merak ettiği konulardan biri olan Matrah artırımı ve KDV konusunda bilgilendirme yaptı ve bu konuda gelen soruları tek tek yanıtladı. Şirketlerin geçmişe dönük risklerden korunmak için Matrah ve KDV artırımı yapılmasını önerdi.

Ali Petek ve Kasım Çapraz da teorik bilgilerin yanında uygulamalı örneklerle direkt olarak KOBİ’lerimizi ilgilen bir takım bilgilendirmeler yaptı. Örnekler vererek bilançolarımızı düzeltelim mesajı verdi.
Toplantı konuşmaların ardından katılımcıların soru ve cevaplarıyla devam etti.