KENTSEL DÖNÜŞÜMDE SAĞLIK VE GÜVENLİK RİSKLERİ SEMİNERİ
Güncel / ETKİNLİK / KENTSEL DÖNÜŞÜMDE SAĞLIK VE GÜVENLİK RİSKLERİ SEMİNERİ

Türkiye Orta Ölçekli Sanayici ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV) Bursa Derneği’nin çalışma kollarından olan İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Komisyonu Kentsel Dönüşüm Çalışmalarında Sağlık ve Güvenlik Riskleri konulu seminer gerçekleştirdi.  İSG Komisyonu kuruluşundan bugüne, gündeme getirdiği farklı konu ve uzman konuşmacılarıyla dikkatleri çekmiş son olarak da Bursa’yı çok yakından ilgilendiren yeni bir konunun bilinmeyenleri hakkında farkındalık yaratmayı hedeflemiştir. 

Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Ortak Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Şükrü Köse, Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı Bursa İş Teftiş Kurulu Başkanı Sayın Yaşar Ata ve İş Müfettişleri ile Bursa Makine Mühendisleri Odası Müdürü Sayın Serdar Sönmez hazır bulundu. Ayrıca Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi, Yıldırım Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi’ne de destekleri için teşekkür edildi.

Kentsel Dönüşüm konusu farklı yönleriyle herkesi yakından ilgilendiriyor. Bu sebeple seminerde konuşma yapan uzmanlar iş güvenliği, sağlık, asbest, çevre ve belediyelerin bu konuda başladıkları çalışmaları ayrı ayrı ele aldılar.

Seminerde ilk konuşmayı Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şükrü Köse yaptı. Köse konuşmasında “Mega bir kent olan Bursa’nın özellikle kentsel dönüşümde sağlık, çevre ve güvenlik konularının çok iyi irdelenmesi gerekiyor. Eski yapılar yıkılırken iyi analiz edilmelidir. Bu semineri hazırlayan ve farkındalık yaratan TOSYÖV Bursa Derneği ve İSG Komisyonu kutluyor burada bulunan herkesin bu konudan azami derecede faydalanmasını ümit ediyorum” diye konuştu.

TOSYÖV Bursa Başkanı İsmail Hakkı Kavurmacı ise “Kentsel Dönüşüm konusu henüz el atılmamış bir konu. Bu konuda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Bu sebeple etkinlik sonrası uzmanlarımızın oluşturacağı genel bir bildirge yayınlayacağız” şeklinde konuştu.

Türkiye Orta Ölçekli Sanayici ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV) Bursa Derneği İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Komisyon Başkanı Hakan ÇUBUKÇU ise yaptığı konuşmada “Kentsel Dönüşüm konusunun birçok boyutu var. Biz bu etkinlikte konunun sağlık, güvenlik ve çevresel boyutlarını ele aldık. Giderek yaşamımıza daha fazla girmeye başlayan bu konunun sağlık, güvenlik ve çevresel risklerini doğru olarak ortaya çıkarabilirsek, çalışmalar öncesinde gerekli önlemleri alabiliriz.  Bu sayede de hem bu konuda çalışanların, hem mahalle sakinlerinin hem de kentimizin güvenliğini sağlayabiliriz” diye konuştu.

Hakan ÇUBUKÇU’nun yönetimini üstelendiği seminere konuşmacı olarak katılan Kimya Mühendisi A Sınıfı İGU Asbest Söküm Uzmanı Utku Önen,  İnşaat Mühendisi A Sınıfı İGU Alper Dağdelen, İşyeri Hekimi Dr. Nurhan SÖZDİNLEYEN, Çevre Müh. A Sınıfı İGU Emsal Çoban ve İş Müfettiş Yardımcısı İnşaat Mühendisi Mehmet Melih Koçak yaptıkları sunumlarla Kentsel Dönüşüm konusu ile ilgili mevcut uygulamalar, uygulamalar sırasında yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini katılımcılarla paylaştı.